Pressemeddelelser
Hizb ut Tahrir
Danmark
Pressemeddelelse
d. 28. Jumada al-thani 1443 e.H. / 31. januar 2022 e.Kr.

I Allahs navn, Den NÃ¥dige, Den Barmhjertige

Regeringen vil dække over sit islamhad med handlingsplan mod racisme

Relaterede Emner

Regeringen offentliggjorde denne uge, at den har indgået en aftale med partierne bag finansloven om at lave en handlingsplan mod racisme.

Racisme, og andre former for fanatiske og snævre menneskesyn, som nationalisme og patriotisme, er afskylige uislamiske koncepter, som bestemt fortjener at blive bekæmpet.

Men inden man skynder sig at juble over denne politiske aftale – som flere parter desværre naivt har gjort – og inden man føler sig kaldet til at tilbyde sin involvering i sådan en plan, bør man dog stille sig selv ét helt grundlæggende og afgørende spørgsmål:

Hvad, eller rettere sagt, hvem, er årsagen til det udbredte fremmedhad og særligt muslimhad i samfundet, som medfører systematisk diskrimination og stadig flere hadforbrydelser?

Det er i denne forbindelse ingen hemmelighed, at det muslimske fællesskab har været lagt for had de seneste to årtier af politikere på Christiansborg og af etablerede medier.

De sidste 20 år har budt på massevis af særlove og hetz mod muslimer, og hvor en hård linje mod indvandrere og flygtninge og specifikt muslimer er blevet en fast forankret politisk kurs trods skiftende folketingsflertal og regeringers sammensætninger.

Ghettopakken, imam-loven, burka-loven og begreber som ”MENAPT-lande”, som per lov stigmatiserer folk med muslimsk oprindelse, er blot eksempler ud af mange på den officielle, statssanktionerede diskrimination af muslimer i Danmark.

Lovgivningen om “parallelsamfund” gør automatisk efterkommere med ”ikke-vestlig baggrund” til en negativ statistisk faktor, uanset hvor veluddannede eller højtlønnede de er. Det er racisme i dens reneste og mest entydige form.

Når den danske regering selv er skyldig i at fostre racisme og diskrimination af muslimer, og endda fører dette som en grundlæggende fastkurspolitik, som der ikke må sås tvivl om, er denne bedyrede handlingsplan ikke andet end et skalkeskjul og et forsøg fra regeringen på at løbe fra sit ansvar. Det er som serie-brandstifteren, der fejer aske op efter sig på vej til at antænde den næste ildebrand.

Med den ene tunge appellerer regeringen til den indre svindehund og oppisker til kulturkamp mod muslimer. Politikerne drøfter endda om selv muslimske skolebørn skal udsættes for institutionel spot, hån og latterliggørelse af deres overbevisning. Og med den anden ønsker regeringen at frikende sig selv og gør sig til antiracismens avantgarde.

Dette initiativ savner derfor den mindste grad af troværdighed og oprigtighed. Særligt eftersom det blev offentliggjort i forbindelse med regeringens lancering af dens handlingsplans mod “antisemitisme”, mens rigspolitiets årlige opgørelser over registrerede hadforbrydelser gentagne viser, at den mest udsatte “religiøse gruppe” er muslimerne.

Så sent som i december 2021 konkluderede en undersøgelse, at en stor del af den danske befolknings syn på muslimer er forvrænget og manipuleret, hvilket er resultatet af tyve års intensiv propaganda og dæmonisering af muslimer.

Den danske regering bærer skylden for muslimhadet, såvel den systematiske diskrimination og forskelsbehandling i samfundet. Denne type handlingsplaner er ikke andet end politisk røgslør og en hån mod muslimers intelligens og mod enhver der reelt bekymrer sig om samfundets udvikling mod større polarisering og intolerance.

Hizb ut Tahrir Danmark
Mediekontoret
mail: info@hizb-ut-tahrir.dk
Hizb ut Tahrir - Danmark
info@hizb-ut-tahrir.dk