Spørgsmål & Svar



Tegning eller formning af levende ting

Spørgsmål:

Assalamu Alaikum.

1. Hvad er den islamiske lov for taswir? (at tegne/male/forme/fremstille noget, som skal forestille at have liv)

2. Hvad er den islamiske lov for at tegne nogle af menneskets kropsdele? 

3. Gælder loven for taswir også for det at lave skulpturer? 

 

Svar:

Wa alaikum as-salam wa rahmatullah wa barakatuh. 

Vi har allerede besvaret emnet "taswir" på en fyldestgørende måde, men det ser ud til, at du ikke har læst svaret, som besvarer dine spørgsmål og andre spørgsmål i samme emne... Derfor gentager jeg her ordlyden af svaret:

"Før vi besvarer spørgsmålene om taswir, understreger vi følgende:

A. De følgende svar behandler det at tegne i hånden, da det er denne form som ahadith taler om, og ikke fotografering med kamera, da dette er tilladt og ikke indgår under det, som ahadith taler om (på arabisk bruges ordet "taswir" både om at tegne i hånden, lave skulpturer og fotografere med kamera).

B. De følgende svar behandler de flade tegninger, som ingen skygge har, og vil blive detaljeret i alle deres aspekter, som har med spørgsmålet at gøre... 

C. Hvad angår det at lave former, der har skygge, det vil sige skulpturer/figurer, så er dette haram, som det er opklaret sidst i svaret.

 

1.       Svar på spørgsmål om flade tegninger, som ingen skygge har, i dets forskellige aspekter:

  • Billedredigering/Photoshop (fjernelse af rynker, ændring af øjenfarve eller af andre egenskaber ved ansigtet etc.) 
  • Tegning af personer eller dyr, som er virkelighedstro.

Disse to spørgsmål vedrør tegning af ting, der har en sjæl, eller redigering af billeder af skabninger, der har en sjæl, som ved at fjerne rynker og lave andre ændringer i ansigtet... 

Disse to former indgår under forbuddet, som er nævnt i beviserne, uanset om tegning sker i hånden (med pensel, blyant eller kuglepen etc....) eller med computermusen. Så længe tegning sker gennem en menneskelig handling, som illustrering af en ting der har sjæl, så indgår det under forbuddet (haram).

Al-Bukhari har en hadith berettet af Ibn Abbas, som sagde: Allahs Sendebud (saaws) sagde: "Den der tegner en tegning/laver en skulptur (taswir), vil Allah straffe, indtil han puster sjæl i sin tegning/skulptur, og han vil aldrig kunne gøre dette".

Al-Bukhari har ligeledes en hadith fra Ibn Omar, som beretter, at Allahs Sendebud (saaws) sagde: "De som tegner disse tegninger/laver disse skulpturer vil blive tortureret på dommedagen, og der vil blive sagt til dem: giv liv til det, I har kreeret."

 

2.       Hvad angår spørgsmål tre og fire:

  • Tryk af tegninger og billeder, som allerede er blevet produceret. 
  • Brug af tegninger, billeder og logoer, som allerede er blevet tegnet af andre. 

Det vil sige at tage disse fra andre, uden selv at tegne dem. Dette indgår under køb af tegninger (af levende væsner), hvilket kan inddeles i tre kategorier:

A.

Transport af disse tegninger med henblik på, at de skal trykkes på ting, som bruges på steder, hvor man tilbeder Allah, såsom bedetæpper, gardiner i moskeen eller reklamer og annoncer for moskeen og lignende... Alt dette er haram. Blandt beviserne for dette, kan vi nævne:

Ibn Abbas' hadith om Allahs Sendebuds (saaws) afvisning af at indtræde Kaabah, indtil de tegninger, der var i den, blev fjernet. Sendebuddets (saaws) afvisning af at indtræde Kaabah, indtil billederne blev fjernet, er indikation på det resolutte forbud mod at placere tegninger på steder, hvor man tilbeder Allah, hvilket er bevis for, at det er haram at have tegninger (af levende skabninger) i moskeer.

Imam Ahmad beretter fra Ibn Abbas, at da Profeten (saaws) så tegninger i huset, det vil sige Kaabah, gik han ikke ind, men beordrede tegningerne fjernet.

 

B.

Hvis spørgerens transport af tegningerne, som er blevet tegnet af andre, sker for at de skal bruges andre steder, end hvor man tilbeder Allah, så har beviserne tilladt dette:

- Det er tilladt, dog makruh, hvis det sker for at tegningerne skal bruges på steder, hvor de ophøjes/beundres, såsom gardiner, logoer til institutioner eller på tøj... på skoler, kontorer eller annoncer, som ikke har at gøre med steder, hvor man tilbeder Allah, eller at de skal ophænges i værelser eller iklædes for at pynte sig og lignende... Alt dette er makruh.

- Det er tilladt, hvis transport af tegningerne sker for brug på steder, hvor man ikke tilbeder Allah, og hvor tegningerne ikke ophøjes/beundres, såsom at blive trykt på måtter, som man træder på, sengetøj, puder man læner sig på, eller illustrationer på gulve, som man træder på og lignende... Alt dette er tilladt. 

Blandt beviserne for dette kan vi nævne:

Abu Talhas hadith hos Imam Muslim med ordlyden: "Jeg hørte Allahs Sendebud (saaws) sige: "Englene kommer ikke ind i et hus, hvor der er en hund eller en tegning (af væsner)"”, og i en anden version af beretningen fra en anden beretningskæde - også hos Imam Muslim - tilføjes: "Undtagen et tegnet motiv på stof". Dette viser, at tegnede motiver på tekstiler er undtaget, det vil sige at, englene kommer ind i et hus, hvor der er tegnede motiver på tekstiler (også af levende væsner). 

Dette betyder, at flade tegninger "tegnede motiver på stof" er tilladte, da englene kan komme i det hus, hvor der er flade tegninger. Men der er andre ahadith, som viser, hvilken slags tilladelse der er tale om:

- Aishas hadith (raa) hos Imam Bukhari, hvori hun sagde: "Profeten (saaws) kom ind til mig, mens jeg havde noget qiram (en slags stof) med illustrationer på. Hans ansigt ændrede udtryk, han tog gardinet og rev det i stykker".

At Profetens ansigt (saaws) ændredes, samt at han fjernede gardinet, viser, at der er et krav om ikke at hænger gardiner op, hvis der er illustrationer (af levende skabninger) på. Når denne beretning lægges til beretningen om, at engle kan komme i et hus, hvor der er tegninger, "tegnede motiver på tekstil", viser det sig, at dette krav om ikke at ophænge tekstiler med tegnede motiver ikke er resolut (jazim), det vil sige det er makruh og ikke haram. Da de tegnede motiver var på et gardin foran en døråbning, hvilket er et betydeligt sted, er det makruh at have tegnede motiver (af levende skabninger) på et betydeligt/velanset sted. 

- Abu Hurairahs hadith, som er hos Imam Ahmad, om Ærkeenglen Jibrils (as) befaling til Sendebuddet (saaws): "Og befal, at gardinet bliver revet i stykker og laves om til to puder, som man betræder".

Jibril befalede her Sendebuddet (saaws) til at fjerne gardinet fra det betydelige sted og bruge stoffet til puder, som man betræder, hvilket beviser, at brug af tegnede motiver, som andre har tegnet, på steder som ikke er betydelige, er tilladt. 

 

3.       Svar på spørgsmål fem og seks:

  • Tegning af logoer med mennesker eller dyr (Eks. vejskilte, branddøre eller skilte, der forbyder hundeluftning). 
  • Tegning af kropsdele fra mennesker eller dyr i logoer mm. (f. Eks: to hænder som hilser, en pegefinger eller et hestehoved mm....) 

Svaret på disse to spørgsmål er følgende:

Hvis disse tegnede logoer gengiver noget som har en sjæl/liv, så er det haram, idet ahadith forbyder tegning af væsner med sjæl/liv. Dette forbud indbefatter tegning af en hel krop, eller en halv, eller tegning af et hoved, som på illustrationen hænger sammen med andre tydelige kropsdele som hænder fx. 

Hvis motiverne/logerne/ikonerne ikke gengiver noget som har sjæl/liv, som en hånd alene, en finger som peger på noget eller to hænder der hilser og lignende, så er det tilladt at tegne/designe, da de ikke indbefattes af de ahadith, som forbyder tegning af ting med sjæl/liv.

Hvad angår tegning af et hoved alene, som på tegningen ikke hænger sammen med andre tydelige kropsdele, så er det en sag, de lærde er uenige om. Det, som jeg hælder til i dette spørgsmål, er, at det ikke er haram at tegne et hoved alene, som ikke på tegningen hænger sammen med andre tydelige kropsdele. Dette er baseret på de ahadith, som tillader at skære hovedet af en statue, således at den står tilbage som et eks. et stykke træ, deriblandt Abu Hurairahs hadith, hvor Jibril (as) siger til Sendebuddet (saaws), at statuen ikke længere er haram, hvis dens hoved skæres af: "Befal, at hovedet på statuen, som står ved hoveddøren, skal skæres af, således at statuens form bliver ligesom et træ." "... så befal, at hovedet på statuen skæres af, så statuen bliver lavet om, så den ligner et træ..." [Imam Ahmad].

Betydningen af denne hadith er, at hverken hovedet alene eller resten af statuen alene er haram. Det er ikke korrekt at sige, at det som ikke er haram kun er resten af den statue, som hovedet skæres af, hvorimod det afskårne hoved er haram. Fordi Jibrils befaling til Sendebuddet (saaws) om at skære hovedet af statuen betyder, at denne skæring er tilladt, og deraf er resultaterne af denne skæring også tilladte. Til information skal det nævnes, at lærde fra Hanbali og Maliki retsskolerne tillader hovedet alene, hvorimod at lærde fra Shafii retsskolen er uenige i dette. De fleste af deres lærde siger, at det er haram, mens få tillader det.

 

4.       Svar på spørgsmål syv og otte:

  • Tegning af karikaturtegninger af mennesker og dyr, som ikke er virkelighedstro.
  • Illustrationer og tegninger af væsner i fantasihistorier/eventyr mm., som ikke eksisterer i virkeligheden. 

Tegning af disse er haram, så længe de illustrerer noget som, skal forestille at have sjæl/liv, selv hvis de ikke ligner noget fra virkeligheden. Det er fordi, teksterne om forbud indbefatter disse. Sendebuddet (saaws) befalede i hadithen Aisha (raa) til at fjerne gardinet, som hang for døråbningen, fordi det havde motiver af heste med vinger, og det er selvsagt, at der ikke findes heste med vinger i virkeligheden:

Imam Muslim beretter fra Aisha (raa): "Allahs Sendebud (saaws) kom hjem fra en rejse, mens at jeg havde dækket min dør med et gardin/tekstil med motiver af heste med vinger, og han befalede mig at fjerne det".

 

5.       Spørgsmål om fremstilling af genstande, som har en skygge: statuer/skulpturer/figurer:

Statuer eller figurer af væsner, som har en sjæl/liv er haram, undtagen legetøj til børn. Iblandt beviserne herfor er:

Hadithen hos Imam Ahmad fra Abu Hurairah: Allahs Sendebud sagde: "Jibril (as) kom til mig og sagde: Jeg kom til dig i nat, og det eneste der holdt mig fra at komme ind i huset, hvor du opholdt dig, var en statue af en mand.... Befal derfor, at hovedet på statuen skæres af, så statuen bliver lavet om til en form, som ligner et træ... Derefter fik Allah Sendebud det gjort (saaws)."

Ibn Abbas beretter, at der kom en mand til ham og sagde: ”Jeg tegner disse tegninger og former disse statuer, så giv mig en fatwa om dem”. Da svarede Ibn Abbas manden: ”kom tættere på”. Manden kom tættere på, så Ibn Abbas kunne lægge sin hånd på hans hoved, og så sagde han til ham: ”Jeg vil fortælle dig, hvad jeg hørte fra Sendebuddet (saaws). Jeg hørte Sendebuddet (saaws) sige: "Enhver, der former statuer, er i ilden. Der vil for hver statue, han har formet, blive skabt en sjæl, som torturerer ham i helvedet. Hvis du skal forme noget, så form træer og det, som ikke har en sjæl"... ”

Det berettes ligeledes, at Profeten (saaws) sendte Ali på en militæroperation og sagde til ham: "Ødelæg enhver statue..." Berettet af Imam Muslim.

Derfor er enhver tegning/fremstilling af et væsen med sjæl/liv haram, uanset om produktet har skygge (statue/figur) eller er en flad tegning uden skygge. Det eneste som er en undtagelse fra dette forbud er tegninger til børn, såsom tegneserier eller tegninger af fantasiskabninger til børn, eller tegninger/figurer der bliver brugt for at underholde eller undervise børn. Disse er tilladte i henhold til de beviser, der behandler dette:

- Abu Dawud beretter fra Aisha (raa), at hun sagde: Allahs Sendebud (saaws) kom tilbage fra Tabuk- eller Khaybar-slaget. For Aishas skab var der et gardin, og der blæste en vind, som løftede gardinet og afslørede nogle dukker, Aisha ejede… Sendebuddet (saaws) spurgte: ”Hvad er dette, Aisha? ” Hun svarede: ”Mine piger... " og Aisha siger i hadith’en hos al-Bukhari: "Jeg legede med pigedukker hos Profeten (saaws)... " 

- Hadith’en fra Al-Rabii Bint Muaawwidh Al-Ansariyyah (raa), i Imam Muslims version: ”... Og vi lavede legetøj af uld til dem. Og hvis en af dem græd efter mad, gav vi ham dem (tøjdyr), indtil spisetiden indtraf." Det vil sige, at hun beskæftigede barnet med uldtøjdyr, indtil spisetid. 

Disse ahadith tillader legetøj til børn, selv hvis det er en figur af noget, som har sjæl. Det er inkluderet, at det er tilladt med flade tegninger, uanset i hvilken form." Citat slut.

Jeg håber at du finder svar på dit spørgsmål i dette, samt svar på andet, som har relation til sagen.